Малко DIY историйки

Home Forums направи сам Малко DIY историйки

Tagged: , , ,

This topic contains 20 replies, has 7 voices, and was last updated by  Eti 12 years, 7 months ago.

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 21 total)
  • Author

mezan
    Participant

Искам тук да споделя няколко мои “тунинги” на великата ми сапунерка,която не ме предава вече 4-та година-Sony P32.Въпреки ,че вече близо година (без 3 месеца:)) снимам с ДСЛР ,тази машинка не ми излиза от джоба.

Та да започна хрологично

Първо като си я купих много й се кефех,но после започнах да гледам едни макро снимки и се оказа ,че аз не мога да ги правя.Минималното разстояние от което фокусира е 10см а аз много исках да снимам пчеличките и цветенцата ,та взех че си направих две макро лещи:

без леща:

с леща:

тази е слабата и с нея се фокусира от около 3-4см ,а другата е по силна и фокусирам от около 1-1.5см(не мога да я изнамеря обаче сега:(()

П.С.:Останалите работи в следващите постове

mezan
    Participant

След това започнах да гледам едни панорамни снимки,намерих си програма за зашиване обаче като завъртах на ръка все нещо измествах апарата на криво и панорамата ставаше неправилно зашита,особено ако е от близко разстояние(на пейзажи не си личеше много)

Прочетох някъде из нета ,че апарата трябвало да се върти около някаква точка(забравих й името сега) която е точно под обектива.Та си казах ,че трябва да си направя “панорамна глава”:

(сложих един аксиален лагер за по-лесно въртене:)))

И вече от близко разстояние правя това:

mezan
    Participant

Следващия “тунинг”, който подхванах беше монопод.Вдъхнови ме една идея на която попаднах в make:Blog DIY projects http://www.makezine.com/blog/archive/diy_projects/

монопод от пластмасова бутилка:<a http://www.instructables.com/id/EE68YQ3CKMEV2ZFSBX/

Този обаче ми беше много нисък и реших да използвам дръжка на алуминиева стирка ,която даже има възможност за нагласяне на височината:

Отрязах гърлото от пластмасова бутилка бира,махнах дръжхата на стирката,хакнах гърлото от горе и после на котлона…:))Тази пластмаса е такъв фасон ,че като се нагрее се свива и точно обхваща алуминиевата тръба:

Стана доста грозно,но малко бързах.Ако внимавате може да стане доста гладко,а после малко изолирбан и ръкохватката е готова:))

Другото вече е ясно-дупка в капачката,един болт с резба 1/4 инча,и една две гайки(ако болта е дълъг):

mezan
    Participant

Най-голямата мания-FISHEYE!!!

Попадна ми една леща от апарат за прожектиране на диапозитиви,и като погледнах през нея-ФИШАЙ!!!Ааа,викам това трябва да се ползва.След много опити установих ,че най-добре става ако пред нея добава още един елемент(нормална леща) ,не я знам колко диоптъра е,просто стана:)).После трябваше да направя само тялото и пак от някакви случайно намерени части,ги напаснах и стана това:

Двуелементна фишай приставка за сапунерата.

Интересното е че като обръщам хлътналата леща стават различни ефекти:

без приставка:

с приставка (сферичната част е към обектива):

с приставка(сферичната част е към обекта):

ето още три примера:

george
    Participant

хахахах направил си си направо пеленг ахахха!

знаех си, че тая секция е тъкмо по твоята част. в профила на звезда във форума има макро на шишарка от другата лупичка.

психопат!

Eti
    Participant

HAHAHAHAH, Mezancho… многу ми се издигна в очите. Ти си луд, човеко! На всичко отгоре – работи!! хахахаха

BXMarkov
    Participant

Брех какви чудесии си сътворил, браво!!! Сапунера е станал мега-турбо с всички екстри :) Сериозно идеите са много свежи и доста разширяват възможностите на скромни хапаратчета. Впечатлен съм от сръчността ти и естетичността на “изделията”. Жалко че идеята за монопода не може да се приложи за тежките ДСЛР-и, иначе алуминиевата тояжка рулира отвсякъде :)))

mezan
    Participant

на практика (буквално) не би трябвало да има проблем:))):

(Praktica L+Pentacon 200/4=1.2kg)

dau
    Participant

А това как ти се вижда?

Списание направи си сам завинаги :)

george
    Participant

ти донеса един цайс 200/2.8 да стрОшим моноподо :Р

mezan
    Participant

Тоя цайс първо ще ми изкърти байонета преди да успее да събори монопода:))))

turin
    Member

Моноподът кърти асфалта, ще се огледам в близкото квартално магазинче “за дома” за нещо по-длъжко. Че късичък идва такъв еднокрак. Ама иначе – яко :) Кефя се и аз на раздела, сърбят ме ръцете и мен, ама Мезан е доста напред с ентусиазма вече :))

tarzan
    Participant

Не би трябвало да има проблем на М42 камера с тежестта на 200/2.8(около 1кг). На цифров пластмасов байонет обаче може и да го отнесе…

mezan
    Participant

Да,на Практиката няма никакъв проблем тоя ми ти кютюк ,обаче ако го щракна на Пентакса…ще ми остане байонета в ръката.Едно приятелче ,обаче,редовно си качва цайса(180/2.8) на 30Д-то и няма никакъв проблем.Аз пробвах ама го откачих веднага,имах чувството ,че ще го отлюспи на секундата.

BXMarkov
    Participant

Ааа няма да се откърти, ето как си стои добре и си се ползва нормално на Пентакс

Разбира се ако се държи само тялото на апарата без да се подкрепя обектива вероятността от откъртване е голяма, но при правилно ползване проблеми няма :)

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 21 total)

You must be logged in to reply to this topic.