Пример за какво може да се ползва стабилизацията

Home Forums галерия Пример за какво може да се ползва стабилизацията

Tagged: , , ,

This topic contains 8 replies, has 4 voices, and was last updated by  Neli 11 years ago.

Viewing 9 posts - 1 through 9 (of 9 total)
  • Author

tarzan
    Participant

Според много хора(сред които бях и аз преди) стабилизацията и особенно тази на матрицата е само рекламен трик. Пускам една снимка правена със стабилизация на 1/20сек и 45мм(67мм еквивалент) с Токината 28-70/2.6-2.8@2.8 на 800 исо. Камерата и обективът са по 750гр и около мен няма нещо на което да се подпра/опра. Снимано е на единично и резултатът може да се приеме за случайност.

Jan

Разбира се човек с по-стабилна ръка може да снима и на по-ниски скорости и да се справи по-добре и от стабилизацията, но аз не съм от тях.

tarzan
    Participant

Dani

Този стрелец хвърля различно и не се е получило така добре на 1/10сек и 35мм(52 еквивалент).

george
    Participant

аз лично винаги съм твърдял че стабилизация, различна от тази в скъпите телета е търговски трик. не че не върши работа, а че пазара в един момент решава, че любителя като си купи 18-55 и 75-300 и всичко е върха. а това не върши работа на движещи се обекти (както беше карате репортажа, например).

иначе си е удобство. несъмнено. но-подобре светлосилна оптика и евентуално стабилизация, отколкото тъмница със стабилизация. :)

tarzan
    Participant

Първо да кажа че тази серия беше “инспирана” от твоят репортаж за каратето, Георги.

Тези снимки са пълна противоположност на него: ти си търсил неподвижността на високата скорост, докато аз търсих точно размазването от движението; ти си снимал на широко, аз на тясно. Не съм съгласен че стабилизацията не върши работа на движещи се обекти. Просто зависи какво искаш да покажеш.

Няма спор че си трябва светлосилна оптика, най-малкото за да имаш плитък фокус когато ти потрябва. Но дори и да я инаш трудно можеш да се пребориш със скорости около 1/10-1/20 от ръка и без допълнителна опора. Точно там си трябва стабилизацията, ако искаш да уловиш движението.

Тенденцията хората да се хвърлят на два зума, не е от вчера и надали ще свърши утре. За мен е много странна тенденцията да се прави стабилизация на 70-300/4-5.6. Всъщност тя е напълно разбираема, защото това е най-желаният обектив за начинаещи. Изобщо не мога да разбера как хората могат да купуват обективи по-тъмни от 4. Зумовете при това много рядко са добри напълно отворени, така че трябва да се затварят до към ф8. Тук нямам предвид широките стъкла където така или иначе се затваря до ф8 поне, в повечето случаи.

george
    Participant

иване, плюс си е стабилизацията. просто винаги бих предпочел светла оптика, пред стабилизирана тъмна. на 2.8 не е тъмна, така че в твоя случай е перфектното – светла оптика със стабилизация. и фотките са гот.

репортаж с леко размазване е супер. мен не ми дойде наум да пробвам такова там, то и без това аз снимах без да гледам през визьора, някой път ще пробвам защото е ефектно. ама в крайна сметка след като съм преровил може би над 40% от магнум, мен не ме бива в репортажите, знам си го. но пък ме кефи да снимам, дори да форматирам картата после :)

george
    Participant

между другото шарката на пуловера на първата снимка още повече подчертава ефектността й. много гот е станала :)

tarzan
    Participant

По горе написах инспирана в кавички, защото не ми дойде българска дума. Та сега се сетих за една подходяща: подтикна. Та репортажът ти за каретото ме подтикна да потърся горните кадри.

Лошото на Минолта стабилизацията е че не работи добре с други обективи освен такива които предават информация за фокусното разстояние. Та затова не бях сложил нещо по-светло.

Това което ми допада в снимката е контраста между завихрянето в пуловера(подвижно) и това в косата(неподвижно). Може би ако изостря още снимката ще се подчертае по-добре.

Eti
    Participant

И на мен точно това ми хареса Иване, в първата снимка. Кефи такава комбинация и съм опитвала да завъртя чадър с широчкия, но това беше още в самото начало и не се сетих да хвана и статичния обект, който задвижва чадъра;). Така се получи само едно интересно мазало, без акцент в кадъра.

И аз предпочитам като Джи да имам светли обективи и да разчитам на това, а не на стабилизиция. Но при определени случаи, наистина върши работа. Това го разбираш от опит, като си провалиш някои кадри. Но пък търсиш друг път и така.

Neli
    Participant

Досега не се бях замисляла, че по-голямата светлосила не може да замести стабилизацията.

Viewing 9 posts - 1 through 9 (of 9 total)

You must be logged in to reply to this topic.